Zakazane piosenki

Polski film muzyczny z 1946 roku miał za zadanie upamiętnić antyniemiecką twórczość muzyczną żołnierzy, partyzantów i ludności cywilnej w czasie II wojny światowej. Akcja filmu rozgrywa się w latach 1939-1945 czyli od napadu Niemców na Polskę aż do wyzwolenia Warszawy. Na tle okupowanej stolicy ukazane jest życie jej mieszkańców powiązane z wykonywanymi piosenkami.
Aktorzy grający w “Zakazanych piosenkach” szybko zyskali dużą sławę. Niektórzy, jak Andrzej Łapicki, debiutowali w filmie odgrywając trzecioplanowe role. Ciekawostką jest wykorzystanie w roli niemieckich żołnierzy prawdziwych jeńców wojennych.
Śpiewane piosenki na długo zagościły w domach widzów. Warto przypomnieć niektóre z nich. “Siekiera, motyka” to piosenka, która w lekki sposób opowiadała o życiu w okupowanej Warszawie. Napisała ją Anna Jachnina, która zapłaciła ogromną cenę za walkę z wrogiem. Po aresztowaniu przez Niemców przeszła przez piekło obozów koncentracyjnych. Inną piosenkę wykorzystaną w filmie również napisała kobieta – Julia Ryczer. Tekst “Posłuchajcie ludzie” powstał po śmierci córki autorki w czasie nalotu na Warszawę. Niektóre utwory są bezimienne, nie znamy ich twórców lecz tekst ich równie mocno działa na nasze uczucia. Każda kolejna emisja filmu przyciąga przed telewizory następne pokolenia widzów.