Stolica Polskiej Piosenki

Co roku w miesiącu czerwcu Opole na kilka dni staje się Stolicą Polskiej Piosenki. Do miasta przyjeżdżają różni zaproszeni artyści by jak co roku zaprezentować swoje kompozycje. Od pierwszego festiwalu minęło już ponad pięćdziesiąt lat.
Pierwsi wykonawcy pojawili się na deskach opolskiego amfiteatru w 1963 roku. Było ich aż 102. Odbyło się 15 koncertów i recitali. Wśród nich znaleźli się między innymi Bohdan Łazuka, Helena Majdaniec, Karin Stanek, Rena Rolska czy Michaj Burano. To z tego festiwalu pochodzą przeboje, które nucimy do dzisiaj, takie jak “Autostop”, “Chłopiec z gitarą”, “Charleston”, “Pod Papugami”, “Rudy rydz” czy “Kochankowie z ulicy Kamiennej”. Odkryciem pierwszego KFPP była Ewa Demarczyk. Za przepiękne wykonanie piosenki estradowo-poetyckiej “Czarne anioły” zdobyła nagrodę indywidualną.
Kolejne lata to następne festiwale i nowe przeboje. Wyjątkiem był tylko rok 1982. Z powodu wprowadzenia stanu wojennego festiwal się nie odbył.
Kilka lat temu przy amfiteatrze zorganizowano Muzeum Polskiej Piosenki gdzie gromadzi się, konserwuje, kataloguje oraz udostępnia zbiory z muzyką polską. Organizowane są tam spotkania z osobistościami polskiej sceny artystyczno-kulturalnej.
Chociaż KFPP istnieje już ponad pół wieku nie wybiera się na emeryturę, a jego edycje szykowane są na kolejne czerwce.