Krótka lekcja pisania piosenek

Jak napisać tekst piosenki? I czy w ogóle można się tego nauczyć, czy też jedyne (lub aż) co jest nam potrzebne – to talent? Im większy, tym lepszy? Oczywiście, talent – lub chociaż talencik – jest tu niezbędny. Dobre ucho, lekkie pióro, rytmiczność, miłość do słów. I to wszystko – reszta jest kwestią pracowitości warsztatu, których można się nauczyć.
Oczywiście tekst piosenki – tekstowi nierówny, co widać – a raczej słychać – bardzo często, gdy słyszymy teksty, tak słabe, wręcz karkołomne, że aż jeży się nam od nich włos na głowie. Takich niestety jest większość. Na szczęście na rynku muzycznym zdarza się też szczęśliwa mniejszość.
Jak znaleźć się w gronie tych szczęśliwców? Jak pisać takie piosenki, które nie tylko będą przez innych chętnie śpiewane, lecz także…chętnie przez innych słuchane?
– Zacznijmy od miejsca pracy – jest ważne, musi być wygodne. Takie, w którym znajdziemy skupienie i będziemy mogli pracować w pełnym komforcie. Ty – biurko – cisza (tu niekoniecznie), wygoda, inspiracja, skupienie – to jest to.
– Pamiętaj – bądź otwarty na innych: słuchaj, podglądaj, podpatruj, jak piszą i pisali przed tobą inni – lepsi. Ty kiedyś może tez będziesz "tym lepszym".
– Pisząc – czasem wyśpiewaj swój tekst. Usłysz, jak brzmi i pomysł, czy trafia do ciebie – jak do słuchacza.
I pisz, pisz, po prostu jak najwięcej pisz…