Jazz

Jazz powstał około 1900 roku w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie. Na początku powstał jako połączenie tradycji afrykańskiej z europejsko-amerykańską. Później bardzo ewoluował, aż do obecnego wyglądu.

W jazzie duże znaczenie ma wolność interpretacji, dowolność aranżacyjna oraz lekki stosunek do improwizacji zarówno wokalnych jak i instrumentalnych. Muzyka ta wywodzi się od Afrykańczyków, którzy w dużej liczbie zostali sprowadzeni do Ameryki Północnej, gdzie ich ludowa muzyka ewoluowała wraz z otaczającą rzeczywistością i inspiracjami muzycznymi.

Z Nowego Orleanu wywodzi się jeden z największych artystów jazzowych wszech czasów, Louis Armstrong. Sam Nowy Orlean przez długie lata był największym ośrodkiem jazzowym na świecie i wielu młodych i zdolnych muzyków ciągnęło tam by doskonalić kunszt w nurcie jazzowym.

Stopniowo przez lata muzyka weszła także do domów białych ludzi i została rozpopularyzowana na całe Stany Zjednoczone. Europejscy muzycy tacy jak Darius Milhauda, Maurice Ravela czy Igor Strawiński inspirowani muzyką lat 20 i 30 tworzyli własne kompozycje jazzowe.

Jazz jest jednym z najpopularniejszych stylów muzycznych w dzisiejszym świecie. Uczy się go większość studentów muzyki i kompozytorów ponieważ pozwala na wielką dowolność w aranżacji i interpretacji muzycznej.