Ciekawostki na temat dźwięku

Czym jest dźwięk? Dźwięk jest ruchem. Jest to jednak specyficzny rodzaj ruchu zwany drganiem lub wibracją, polegający na rozchodzeniu się fal tam i z powrotem. Każdy przedmiot drgający z określoną częstotliwością na sekundę generuje dźwięki. Dźwięki te przemieszczają się w powietrzu w postaci fal dźwiękowych. Fale zaś powstają w wyniku ruchu atomów i cząsteczek, z których składa się powietrze. Fal dźwiękowych nie można zobaczyć, ale czasami można je poczuć na własnym ciele.
Dźwięk jest mierzony w decybelach. Im więcej decybeli, tym dźwięk jest wyższy. Dźwięki przekraczające 20 tysięcy decybeli są niesłyszalne dla człowieka, ale co ciekawe, słyszą je psy.
Siła fal dźwiękowych jest bardzo rozległa. Fale dźwiękowe zmieniają swoją rozpiętość w zależności od ciśnienia powietrza. Tam gdzie jest większe ciśnienie powietrza, małe cząsteczki są bliżej siebie, natomiast tam gdzie jest niższe ciśnienie, cząsteczki są bardziej oddalone od siebie. Zwężone ujście stożka powoduje wzrost ciśnienia.
Dlaczego w przestrzeni kosmicznej nie ma dźwięku? Ponieważ nie ma tam powietrza ani niczego innego co mogłoby przenosić drgania fal dźwiękowych
Fale dźwiękowe rozchodzą się w wodzie w ten sam sposób jak w powietrzu. Delfiny "rozmawiają" pod wodą mlaskając, chrząkając i wydając różne inne odgłosy. Dźwięk rozchodzący się w środowisku wodnym pokonuje ten sam dystans ponad czterokrotnie szybciej niż rozchodząc się w powietrzu. .