Billie Holiday

Einor Harris urodziła się 7 kwietnia 1915 roku w Filadelfii. Jako Billie Holiday stała się chyba największą sławą swoich czasów jako wokalistka jazzowa a dziś jest największą legendą gatunku. Utwory, do których sama napisała teksty stały się klasykami jazzowymi i grywane są na całym świecie przez młode i próbujące się wybić piosenkarki jazzowe oraz te z większym doświadczenie, które po prostu wymarzyły sobie zmierzyć się z największą sławą.

W roku 1933 znalazł ją John Hammond i pomógł nagrać pierwszych kilka kawałków. Tak zaczęła się jej niepowtarzalna i pełna sukcesów kariera w wielkim świecie muzyki. Billie Holiday w swoim dorobku ma ponad trzysta pięćdziesiąt płyt. W 2000 roku została doceniona i wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

Niestety uzależnienie od narkotyków i alkoholu doprowadziły ją na skraj. Odebrano jej możliwość występów na żywo gdyż kilkakrotnie złapano ją na posiadaniu narkotyków. Swoje życie dokonała w 1959 roku umierając na marskość wątroby.

Jej historia tak bardzo podobna do wielu innych, jest przykładem wielkiej sławy opłaconej wielkimi pokusami. Dla wielu jej muzyka wciąż jest inspiracją a ona sama największą legendą muzyki XX wieku. Stała się ikoną światowego jazzu jeszcze za życia.